— Paulo Coelho
Individuální konzultace má klient se svým terapeutem nejčastěji jednou týdně v délce 50 minut. Po vzájemné dohodě je možné zvolit i jinou frekvenci setkávání (1x za dva týdny či déle). Cíle takového setkávání mohou být různé a klienti si je zpravidla stanovují sami a na základě dohody s daným terapeutem. Pro některé to může být zahájení nebo udržení abstinence, pro jiné zase jen získání vlastní kontroly svých pohnutek k nadužívání nebo zneužívání jakýchkoli návykových prostředků, ať už se jedná o látky nebo činnosti. Někteří klienti si mohou jako cíl stanovit přípravu a nástup do pobytové nebo ústavní léčby. Smyslem individuální terapie je jednak pozitivní přístup k motivaci cestou nalézání vlastních zdrojů zvládat nejen aktuální potíže, ale i jejich předcházení v budoucnosti, stejně tak pomoc vypořádat se se svou minulostí a příčinami těchto potíží.
Realizujeme uzavřené i otevřené terapeutické skupiny pro klienty ve věku od 18 let, kteří se rozhodli abstinovat. Uzavřenou skupinu otevíráme zpravidla dvakrát v roce (na jaře a na podzim) dle aktuálního zájmu klientů. Účastníky vybíráme doporučením terapeuta na základě individuální domluvy s klientem. Tato skupina probíhá jednou za dva týdny pod vedením dvou zkušených terapeutů a zpravidla trvá 90 minut. V případě většího zájmu realizujeme také otevřenou skupinu, např. během letních prázdnin, kterou vedou střídavě naši terapeuti samostatně. Taková skupina pak probíhá každý týden v délce 60 minut. Otevřené skupiny se mohou účastnit i nový klienti, kteří ještě nemají přiděleného individuálního terapeuta. Podmínkou je vstupní pohovor s pracovníkem poradny.
Je poskytováno rodinám, které se potýkají s nějakou formou návykového chování jednoho nebo více členů rodiny, a sami nás vyhledají. V takových případech je důležitá dobrovolnost a souhlas všech zúčastněných. Tato sezení provádí dvojice terapeutů (pokud to provozní podmínky dovolí), hledají se společné cíle a možnosti vzájemného soužití. Pokud se podaří stanovit společné cíle, dále se pracuje na jejich naplnění. Délka takových setkání může být hodina, případně po předchozí domluvě i 90 minut.
Je poskytována uživateli návykových látek či hazardnímu hráči a jeho partnerovi. Probíhá mapování cílů každého z partnerů, zviditelňují rozdíly v těchto cílech. Probíhá edukace o návykových látkách, závislosti, probírají se postoje, které ne/podporují rizikové chování. Hledají se společné cíle a možnosti vzájemného soužití.
Cílem je poradenství a podpora klienta při řešení otázek spojených s nepříznivou sociální situací – poradenství v oblasti sociálních dávek, finančního plánování, řešení dluhů, hledání zaměstnání, dále také zprostředkování informací, případně kontaktů na další instituce. Sociální práci poskytuje pracovník poradny, který má vzdělání pracovníka v sociálních službách nebo je sociálním pracovníkem. Pracovníci, kteří nesplňují tento požadavek, poskytují základní sociální poradenství nebo zprostředkovávají kontakt na kolegu, který sociální práci vykonává a nebo rovnou motivují ke spolupráci s jinými pracovišti a předávají kontakt na další odbornou pomoc.
Cílem takové pomoci je stabilizace, snížení nebezpečí, uklidnění a plánování dalších kroků, které vedou z krize. Krizovou intervenci provádějí terapeuti s výcvikem v krizové intervenci. Může mít podobu osobního nebo telefonického kontaktu.